Jak poznat, kdy se blížíte syndromu vyhoření?

Koučink, Osobnostní rozvoj, Terapie

Syndrom vyhoření (anglicky burnout syndrom) je relativně omílaná fráze, o které si možná myslíte, že se vás netýká. Nenechte se ale mýlit! A rozpoznejte varovné signály dřív, než bude pozdě.

První popsal tuto problematiku v roce 1974 Herbert Freudenberger, když si syndromem vyhoření sám prošel. Pracoval 6 dní v týdnu, málo spal a s pocitem, že toho stále dělá málo a touhou změnit svět nedbal na upozornění rodiny a přátel. Nakonec se sesypal a spal týden v kuse. Když vstal, nebyl schopen pracovat vůbec.

Slovy Freudenbergera je vyhoření konečné stadium procesu, při němž lidé, kteří se něčím hluboce emočně zabývají, ztrácejí své původní nadšení, motivaci a vlastní hnací síly.

Jak rozpoznat syndrom vyhoření a co s ním? Marcela Rešlová
Syndrom vyhoření

Právě ztráta chuti do práce, entuziasmu a nadšení je jeden z důležitých ukazatelů syndromu vyhoření. Děje se to lidem, kteří jsou zpočátku naprosto zaujetí svou prací a dávají do toho vše. Dalším rizikovým vlivem je neschopnost výsledek svého působení přímo ovlivnit. Dříve se mluvilo hodně o pomocných profesích, zdravotnících a pracovnících paliativní péče, kteří ač se snaží sebevíc, vývoj situace zvrátit nemohou.

Dalším faktorem jsou vysoké nároky, které na sebe často kladou sami lidé. Dále dlouhodobý stres, nedostatek regenerace a odpočinku pro opětovné dobití baterek, rutinní práce.

Jak poznat, zda se jedná pouze o únavu nebo se o slovo hlásí syndrom vyhoření?

Zejména v počátku se může zdát hranice tenká, protože únava je jedním z prvních projevů.

Syndrom vyhoření má 4 fáze:

 1. fáze – Idealismus, nadšení, plné pracovní vytížení vedoucí k přetížení, někdy chybí ocenění
 2. fáze – Stagnace, člověk přestává nadšeně realizovat své plány, objevuje se emocionální i fyzické vyčerpání
 3. fáze – Frustrace, podrážděnost, nesnášenlivost a negativní postoj k práci, kolegům, klientům
 4. fáze – Apatie, zklamání, nic nedělání, vyhoření zdrojů či sesypání se

Nápomocným je obvykle okolí, které si všímá změn v chování a prožívání jedince. Dále vlastní sebereflexe a dlouhodobé zažívání výše zmíněných pocitů.

Prevence syndromu vyhoření

Tipy, jak předcházet syndromu vyhoření možná znáte. Ráda bych ale zdůraznila, že znát je nestačí! Nejdůležitější je to dělat! Proto nezapomínejte na prevenci. Je výhodnější, levnější a na zdroje efektivnější řešení než řešit syndrom vyhoření.

 • Snižte své nároky na sebe
 • Zbavte se pocitu, že musíte všem pomoci
 • Nastavte si hranice a naučte se říkat ne
 • Stanovte si priority, realistické cíle a držte se jich
 • Plánujte si práci i odpočinek
 • Dodržujte psychohygienu – přestávky v práci, vybírejte si dovolenou, přesčasy
 • Spěte, jezte, pijte – dodržujte zdravý životní styl
 • Vyhýbejte se dlouhodobému stresu
 • Věnujte čas koníčkům, přátelům a rodině

Christina Maslach vytvořila dotazník pro zjištění míry vyhoření The Maslach Burnout Inventory (MBI). Je to psychologický nástroj, ale může posloužit i pro vlastní otestování. Pokud máte podezření, že se vás syndrom vyhoření týká či vám práce přerůstá nad hlavu, obraťte se na odborníka.

Zdroje: https://zdenka-zidkova-psvz.webnode.cz/metody/

https://kaplan-nemocnice.cz/wp-content/uploads/2014/09/Burn-out-syndrom.pdf

Marcela Rešlová

Marcela Rešlová

Terapeutka, koučka, lektorka

Pomáhám lidem využívat svůj potenciál naplno. Porozumět ego obranným mechanismům, rozklíčovat nevyhovující vzorce a změnit je. Žít naplněný, spokojený život a sebevědomě sdílet své kvality se světem. Více o mně

Marcela Rešlová

Marcela Rešlová

Terapeutka, koučka, lektorka

Pomáhám lidem využívat svůj potenciál naplno. Porozumět ego obranným mechanismům, rozklíčovat nevyhovující vzorce a změnit je. Žít naplněný, spokojený život a sebevědomě sdílet své kvality se světem. Více o mně